3 czerwca 2019r. - Wycieczka do Lublina

W dniu 03.06.2019 r. uczniowie klasy I i dwóch oddziałów przedszkolnych naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Lublina, której celem był udział w kolejnej edycji pokazów fizycznych „Mali Odkrywcy” zatytułowanych „Gorąca atmosfera”.

Pokazy zostały przygotowane przez Stowarzyszenie Lubelskiego Towarzystwa Edukacyjno – Naukowego, Oddział Lubelski Towarzystwa Fizycznego i pracowników Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Demonstratorami i animatorami pokazów byli dr hab. Bożena Zgardzińska, dr hab. Zbigniew Surowiec i dr Marek Gorgol. Animatorzy wcielili się w rolę zwierząt zamieszkujących las - byli to sowa, zając oraz miś. W bardzo prosty, a zarazem interesujący i ciekawy sposób wyjaśnili najmłodszym słuchaczom na uniwersyteckiej auli, jak dochodzi do pożarów w lesie, jak je gasić, czym gasić i w jaki sposób to robić, by być skutecznym i bezpiecznym. Zwierzęta prezentowały różne zjawiska związane z ciepłym powietrzem, np. jego ruch, sposoby zmiany barwy płomienia, sposoby gaszenia płomienia, wykrywania ciepłych miejsc itp.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem i zaciekawieniem przyglądały się wszystkim doświadczeniom i uważnie słuchały wyjaśnień tych zjawisk.

Po niecodziennej lekcji dzieci udały się na krótki odpoczynek w chłodzie fontanny na Placu Litewskim, zabawę na pobliskim placu zabaw i mały posiłek.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli bardzo zadowoleni z miło spędzonego czasu.

Tekst Jolanta Gorgol