UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY NA LUBELSKIM FESTIWALU NAUKI

W dniu 18 września 2019 roku uczniowie klas VI-VIII wraz ze swoimi wychowawczyniami – p. Bożeną Rusek, p. Agatą Górską oraz p. Agatą Trojanowską-Marzędą wzięli udział w pokazach naukowych w ramach XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zajęcia pod wdzięcznym tytułem „Ale jaja, czyli tajemnice jajecznicy” odbyły się na Wydziale Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pokazy realizowane były przez Sekcję Hodowli Drobiu Studenckiego Koła Naukowego Biologów i Hodowców Zwierząt. Prowadzący prezentacje w ciekawy i przystępny sposób przekazali uczniom wiedzę na temat gatunków drobiu – m.in. kur, kaczek, perliczek , gęsi, indyków, strusi itd. oraz przedstawili ciekawostki na temat ich hodowli . Prawdziwy „gwóźdź” programu stanowiły tytułowe JAJA w wielu odsłonach – od najmniejszego przepiórczego po jajeczne giganty, czyli jaja strusie. Każdy z uczestników mógł dotknąć i dokładnie obejrzeć jajeczne okazy, a nawet degustować przysmaki w postaci ugotowanych na twardo jaj przepiórczych. Młodzi ludzie z entuzjazmem zgłębiali tajniki nauki oraz brali udział w zajęciach warsztatowych. Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplomy uczestnictwa w projekcie oraz słodki gadżet w postaci lizaka-koguta.

Tekst: Agata Trojanowska-Marzęda