Nowa strona już dostępna!

Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie

Szkoła Podstawowa z oddziałem przedszkolnym

Ogólnopolski Dzień Tornistra


1 października 2018 roku, uczniowie klas „0”-III wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Tornistra.

1 października 2018 roku, uczniowie klas „0”-III wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Tornistra.

Przeciążone tornistry to temat, który rokrocznie pojawia się wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. W celu przeciwdziałania zjawisku zbyt ciężkich plecaków podejmowane są różnorodne działania o charakterze edukacyjnym. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację z której dowiedzieli się, że nadmierna waga tornistra może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej postawy ciała, w efekcie czego może prowadzić do skrzywień kręgosłupa, powodować bóle pleców, zmniejszać pojemność płuc. Ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10–15 % masy ciała ucznia. Uczniowie ważyli swoje plecaki, otrzymali wskazówki prawidłowego ich pakowania, ustawiali z nich piramidy, porównywali. W trakcie pomiarów  w naszej szkole zauważono, że nadmierna waga tornistrów często wynika nie tylko z przynoszenia zbędnych w danym dniu podręczników, ale jest również efektem przynoszenia rzeczy niepotrzebnych (słowników, książek z biblioteki, kolorowych czasopism, napojów w szklanych butelkach, pojemników na śniadanie a także zabawek). Dodatkowe obciążenie ucznia, zwłaszcza w klasach młodszych, stanowią często plecaki z metalowym stelażem.

Liczymy, że dobre rady na lekki tornister zostaną wdrożone w życie codzienne uczniów.


Galeria zdjęć


made with ❤ in Lublin, Poland by webx.pl (mm)