Piknik Kowalski

W dniu 15 września, niemal u progu nowego roku szkolnego 2017/2018, uczniowie naszej szkoły z klas IV-VII pod opieką wychowawców uczestniczyli w Pikniku Kowalskim zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie.

Na miejscu na uczestników wszystkich szkół z terenu naszej Gminy czekało wiele atrakcji, polegających na odkrywaniu tajemnic ognia i żelaza. Dużo działo się w kąciku zabaw kowalskich, gdzie między innymi: wybijano monety, formowano z masy solnej podkowy na szczęście, czy dawano upust swym talentom plastycznym. Niemałym powodzeniem cieszyły się także pokazy kucia w wykonaniu kowali biorących udział w jesiennych warsztatach sztuki kowalskiej. Chętni uczniowie mogli sprawdzić swoje siły i umiejętności własnoręcznie wykuwając z rozżarzonego żelaza serce lub podkowę za pomocą młota, kowadła i siły własnych mięśni. Pobyt na Pikniku uświetniały ponadto zabawy średniowieczne w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej-Bractwa Rycerskiego. Co więksi śmiałkowie mogli powalczyć białym orężem oko w oko z zakutym w żelazną zbroję średniowiecznym rycerzem.

Ukoronowaniem całej imprezy była lekcja muzealna w Muzeum Kowalstwa, znajdującym się na szczycie Wieży Ariańskiej i gromadzącym imponującą kolekcję ponad tysiąca eksponatów kowalstwa artystycznego i użytkowego. Na zgłodniałych uczestników Pikniku czekała oczywiście pyszna kiełbaska z grilla, a zziębniętych otuliła swoim ciepłym futrzanym, płaszczem średniowieczna księżniczka. Choć pogoda nas nie rozpieszczała, to wrażenia, jakie towarzyszyły nam podczas wyjazdu, na długo pozostaną w naszej pamięci.

Tekst: Agata Trojanowska-Marzęda