Pokaz historyczny

Dnia 5 października br. w naszej szkole odbył się pokaz historyczny pt. "Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka".

Widownię stanowili uczniowie z klas 0-VI, którzy mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w "żywej lekcji historii" w wykonaniu Grupy Artystycznej "Rekonstsrukto". Prowadzący, ubrani w tradycyjne stroje sarmatów, zaprezentowali uzbrojenie i metody walki. Odbył się nawet pojedynek na szable i rapiery!

Następnie uczniowie mieli okazję zwiedzić mini-muzeum ze sporą kolekcją broni i rekwizytów rodem z prezentowanej epoki - wśród nich niejakie hakownice i pistolce... Niemałe poruszenie wywołał z kolei proces czarownic, którego główną "wizytówką" stało się inkwizycyjne i bardzo kolczaste krzesło tortur. Na nim oczywiście zasiadła we własnej osobie, nie kto inny jak... chętna kandydatka na panią wiedźmę.

Największe zainteresowanie wzbudziło kolejne narzędzie tortur, czyli dyby, w które ochoczo dali się zakuwać uczniowie młodszych klas. Pokaz obfitował jeszcze w wiele innych ciekawostek, które bawiły oko i ucho uczestników, co widać na załączonych zdjęciach.