Rekonstrukto

Wspaniała lekcja historii na 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

14 listopada 2018 roku gościliśmy w naszej szkole grupę artystyczną Rekonstrukto w pokazie historycznym „Ku Niepodległej…”.

Żywa lekcja historii upamiętniła dążenia Polaków do odzyskania wolności.

Uczniowie przypomnieli sobie tragiczną historię naszej Ojczyzny: od czasów trzech rozbiorów Polski, poprzez okres zaborów, aż do I wojny światowej zakończonej odzyskaniem niepodległości. Członkowie zaproszonej grupy zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za Ojczyznę: kosynierów, legionistów oraz uczestników Powstania Listopadowego. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki, wykorzystując muszkietery, XVIII - wieczną kosę czy też broń z początków XIX wieku. Najodważniejsi śmiałkowie wzięli udział w musztrze.

Pokaz dla dzieci był niepowtarzalną wędrówką w przeszłość naszej ojczyzny i na pewno na długi czas pozostanie w pamięci.