"Śniadanie daje moc"

8 listopada w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodzony jest w Polsce dzień pod hasłem „Śniadanie Daje Moc”.

"Śniadanie daje moc"

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro-Toques – organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

Intencją pomysłodawców jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych. Badania z 2010 roku pokazują, że około 40% uczniów i studentów rezygnuje ze śniadania. Rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentracje uczniów.

W tym dniu w wielu szkołach promuje się zdrową żywność i zachęca do prawidłowego odżywiania.

Uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią p. Jolantą Gorgol zapoznali się z 12 zasadami zdrowego żywienia oraz rolą śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. To śniadanie daje uczniom siłę do nauki, zabawy i ruchu. Nie zapominajmy przy tym, by składało się ono ze zdrowych produktów, dużej ilości warzyw i owoców. W tym dniu uczniowie przynieśli zdrowe i smaczne produkty, z których następnie przygotowali kanapki. Podczas wspólnego posiłku dzieci miały możliwość wymiany swoich doświadczeń związanych ze sposobami sporządzania śniadania w ich domach. Swoimi smakołykami poczęstowali nauczycieli i kolegów ze szkoły w ramach promocji zdrowego żywienia i spożywania śniadania, które daje moc na cały dzień.