WIELKANOCNA PRZYGODA W GMINIE HAŃSK (11.04.2019)

We czwartek, 11 kwietnia 2019 roku, tuż przed Palmową Niedzielą, uczniowie naszej szkoły z klas I-V uczestniczyli w wycieczce do miejscowości Hańsk i Dubeczno, położonych niedaleko Poleskiego Parku Narodowego.

W drodze do celu podróży pan przewodnik miał dla dzieci niespodziankę w postaci wizyty u małych żółwików, przebywających w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego w siedzibie Dyrekcji Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie. Mali podróżnicy mieli też możliwość zobaczyć z okien autokaru Kopalnię Węgla Kamiennego w Bogdance.

Głównym celem wyjazdu był udział w zajęciach warsztatowych, na których uczniowie samodzielnie pisali pisanki i wykonywali palmy wielkanocne. Zajęcia prowadzone były przez miłe Panie z miejscowego Koła Gospodyń. Dzieci poznały tradycyjny sposób „pisania” pisanek woskiem pszczelim, a następnie malowania ich farbkami pozyskanymi z surowców naturalnych, takich jak np. łupiny cebuli oraz zdejmowania wosku nad ogniem. Następnie zapoznały się z tradycją wicia palm wielkanocnych z materiałów naturalnych, takich jak zielone gałązki, kolorowe kwiaty z bibuły itp. oraz własnoręcznie je wykonały. Wszystkie prace uczniowie zabrali ze sobą do domów, aby móc je wykorzystać podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Jednym z punktów programu wycieczki do Gminy Hańsk było zwiedzanie Huty Szkła w Dubecznie oraz wizyta w pracowni artystycznego zdobienia szkła „Jadwiga”. Dzieci miały możliwość zobaczyć „na żywo” pracę hutników, urządzenia i maszyny wykorzystywane w zakładzie produkcji szkła. Z kolei w pracowni artystycznej obserwowały pracę rzemieślniczą, która niestety, jak stwierdził właściciel, już zanika. W tym miejscu uczestnicy wycieczki mogli zakupić wybrane pamiątki w postaci wyrobów ze szkła oraz kubków w wyszlifowanym inicjałem.

Wszyscy biorący udział w wycieczce byli pod wrażeniem odwiedzanych miejsc, które na długo zostaną w ich pamięci. Wycieczkę zorganizowała Jolanta Gorgol we współpracy z Biurem Turystycznym „HUBERTUS” z Lublina.