WYCIECZKA DO LUBLINA 05. 03. 2019r.

5 marca 2019 roku dzieci z przedszkola i uczniowie z klas I-III naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe do Lublina zorganizowanym przez wychowawcę klasy I, p. Jolantę Gorgol. Najpierw dzieci udały się do Centrum Kongresowego na spektakl teatralny pod tytułem: „Przygody kota – mądrość pokoleń.”, przygotowany przez Teatr Wrocławski „in-art”.

Spektakl opowiadał historię starego kota Bonifacego, który zamiast łapać myszy w gospodarstwie, spał sobie smacznie na zapiecku. Gospodarz postanowił sprowadzić nowego, młodego kota, aby ten wypłoszył niesforne stadko myszy. Młody kot, w dodatku z miasta, nie miał łatwego zadania, jednak we współpracy z doświadczonym Bonifacym i przy odrobinie szczęścia pokonał wszelkie trudności. Podczas oglądania całej tej historii dzieci mogły zapoznać się z wieloma mądrościami pokoleń, ukrytymi obecnie w przysłowiach, np. „Bez pracy nie ma kołaczy”, „Fortuna kołem się toczy” itp.) Dowiedziały się, jak należy zachowywać się podczas jedzenia, jak rozpoznać kierunki świata, będąc w lesie i usłyszały wiele innych wskazówek przydatnych w życiu. Wszystkie te mądrości i wskazówki sprowadziły się do jednej najważniejszej nauki, a mianowicie: do pracy potrzebne są młode ręce i stare, mądre i doświadczone głowy. Młode pokolenie powinno korzystać z dorobku starszych.

Po przedstawieniu dzieci pojechały do Regionalnego Muzeum Cebularza, które działa przy ul. Szewskiej w Lublinie. Tu pan Robert Drapała - pomysłodawca muzeum - zapoznał dzieci z legendą powstania pierwszego cebularza. A było to tak:

„Kazimierz Wielki uwielbiał polowania i dobrą kuchnię. Po jednym z łowów zmęczony król w drodze do domu odwiedził piękną Esterkę, która mieszkała w Bochotnicy, koło Kazimierza Dolnego. Piękna Żydówka nie miała czym przyjąć króla. W pośpiechu upiekła więc drożdżowe ciasto i wymieszała je z cebulą i makiem. Król był zachwycony i od pierwszego kęsa zakochał się w Esterce…”

W 2007 roku cebularz lubelski stał się produktem tradycyjnym, a w 2014 roku wyrobem chronionym w Unii Europejskiej. To znaczy, że nazwą „Cebularz Lubelski” mogą posługiwać się wyłącznie piekarnie z naszego regionu, które otrzymały specjalny certyfikat.

Następnie dzieci poznały przepis na cebularza i kolejne etapy jego wykonania, poczynając od mielenia ziarna na mąkę, poprzez przygotowywanie farszu, a kończąc na wypieku w piecu. Podczas całej tej pracy posługiwały się urządzeniami, których używano dawniej: waga szalkowa, sito itp.

Na zakończenie wizyty każde dziecko mogło kupić sobie cebularza i okolicznościową pamiątkę.

Tekst Jolanta Gorgol